Wymiana oleju

Silnik samochodu nie zużywa się najbardziej podczas zwykłej jazdy, czy pokonywania setki kilometrów. 90 proc. Zużycia przypada na moment uruchomiania i pierwsze kilometry jego pracy. Im temperatura jest niższa, tym cięższe warunki pracy dla silnika i większe wymagania w stosunku do właściwości oleju. To właśnie z powodu używania samochodów na krótkich trasach mamy problemy z za szybko zużywającymi się turbosprężarkami, zatkanymi zaworami recyrkulacji spalin i naciągania się łańcuchów rozrządu. Im lepszy olej tym rzadziej występują podobne usterki.

Najważniejszym parametrem określającym rodzaj oleju (dla zwykłego użytkownika) jest gęstość, czy też lepkość oleju. Oczywiście parametry te zmieniają się wraz z temperaturą- jednak im olej wyższej klasy, dane te podlegają mniejszemu zróżnicowaniu. O tym jak olej będzie się zachowywał mówią nam jego parametry- z reguły podane w widocznym miejscu na opakowaniu- np. 5W-30, 10W-40, 15W-40. Źle dobrana lepkość może w znacznym stopniu przyspieszyć zużycie silnika.

Tabela lepkości olejów silnikowych zamieszczona jest poniżej:Każdy rodzaj oleju dostępny jest w firmie AB Motors na trasie Krosno Jasło w miejscowości Potok. Oleje są dostępne na magazynie- ceny najniższe w Krośnie, Jaśle i okolicach.

Należy pamiętać, że każdy olej wymaga okresowych wymian. Nawet samochód który nie jeździ zbyt często potrzebuje serwisu oleju. Olej traci swoje właściwości i z czasem nie spełnia swoich zadań.

Co jest lepsze do starszych samochodów.

Często pojawiają się obiegowe opinie, że do starszych samochodów powinno dawać się olej „gęstszy” a do nowych „rzadszy”. Nie jest to absolutnie prawą. Zawsze powinniśmy się trzymać specyfikacji dostarczanej przez producenta.

W firmie AB Motors proponujemy wymianę oleju i fachowe doradztwo przy serwisowaniu samochodów.

Zapraszamy do warsztatu na trasie E28 Krosno – Jasło.

Wymiana oleju jest bardzo ważna.
Olej jak każdy płyn eksploatacyjny z czasem traci swoje właściwości. Dodatkowo podczas pracy silnika drobikni metalu pływają w oleju który ofszem jest filtrowany przez filtr jednak nie wszystko jest w stanie wychwycić.
Podczas wymiany oleju w serwisie samochodowym mechanik dobiera odpowiedni olej do naszego silnika, a stary olej zostaje rzeznaczony do utylizacji, a my nie musimy się martwić co zrobić z zużytym olejem.

Jak wybrać najodpowiedniejszy olej? - Najlepiej taki jaki zalecany jest przez producenta silnika. Nie należy eksperymentować z olejami, ponieważ może to doprowadzić do poważnego uszkodzenia. Oleje przede wszystkim pod względem gęstości dzielą się na oleje syntetyczne (olej o małej gęstości), pośrednie półsyntetyki (średnio gęsty) i mineralne (najgęstrzy). Często myśląc żeby kupić dobry, drogi olej syntetyczny dla naszego samochodu możemy popełnić wielki błąd ponieważ silnik może nie być do tego oleju przystosowany i zacznie cieknąć a czasem i zatrzeć się. Również w drugą stronę kupując tani olej mineralny wlewając do nowoczesnego silnika przystosowanego pod oleje syntetyczne możemy go uszkodzić. Dlatego najlepiej wymianę oleju zlecić wykfalifikowanemu mechanikowi który doradzi jaki olej będzie najardziej odpowiedzni i wymieni go w umiejętny sposób.
Podczas wymiany oleju ważne aby wymienić również filtr oleju. Gdybyśmy wymienili sam olej bez filtra (w filtrze pozostaje sporo starego oleju) podczas pracy silnika doszło by do przepłókania filtra przez co niektóre zanieczyszczenia mogą się przedostać do świeżego oleju przez co go zanieczyszczą.

Godziny pracy:

Pn - Pt: 8:00 do 16:00
Sob: 8:00 do 13:00

tel. 512 993 633
Zapraszamy !!!

 

Nasi partnerzy:

Lasko 24

Fabryka4x4

Hurtownia Akumulatorów Stobat

METALMART

Radio Styl

Copyright © ABMOTORS 2014 - all rights reserved.
ABMOTORS tel.512 993 633 info@abmotors.pl